התקנת חימום תת רצפתי מתחת לפרקט - כל המידע במקום אחד

אחת הסוגיות המרכזיות בבניה חדשה כמו גם בשיפוץ, נוגעת לאופן החימום וההסקה האפקטיביים, שייצרו אווירה חמימה ומפנקת בבית. לא כולם מודעים לכך שהמוצר היעיל ביותר לחימום הבית הנו מערכת חימום תת רצפתית. הסיבה ליעילותה הרבה של המערכת, טמונה בשטח החימום שלה, שרחב הרבה יותר מאשר בכל אמצעי הסקה אחר. הודות לפתרונות המתקדמים של תרמוטק, ניתן להתקין חימום תת רצפתי על סוגי ריצוף מגוונים, ובעצם כמעט על כל רצפה, לרבות פרקט!

התקנת חימום תת רצפתי מתחת לפרקט בבנייה חדשה

בונים בית חדש ומתכננים לרצף אותו בפרקט? בחירה מצוינת!

הפרקט מעניק אווירה ביתית עם גוונים חמימים, והוא גם נעים למגע, מה שישדרג משמעותית את עיצוב החלל הפנימי.

אל תוותרו על הסקה יעילה ונוחה בשל בחירה זו; פרקט אינו מהווה מכשול להתקנת מערכת חימום תת-רצפתית.

כל שנדרש הוא להתקין מערכת חימום תת-רצפתית, הפועלת באמצעות חשמל או מים לפי בחירתכם. מעל המערכת יש להניח מרצפות ברמת איכות זולה או מסוג ב', ועליהן להתקין את הפרקט.

לצורך ניקוז ומניעת הצטברות לחות, יש להפעיל את המערכת למשך כשבוע ימים לאחר שהנחת המרצפות הזולות הסתיימה, וזאת טרם התקנת הפרקט.

התוצאה: מושלמת, תוך כדי הבטחת מעבר חום אפקטיבי לתוך חלל הבית.

 

התקנת חימום תת רצפתי מתחת לפרקט בבית בשיפוץהתקנת פרקט מעל חימום תת רצפתי

במהלך תהליך שיפוץ הבית, אם אתם מתכננים להתקין פרקט – בין אם כבר רכשתם או טרם רכשתם מערכת חימום תת רצפתי – חשוב לדעת שהתקנת מערכת כזו מהווה אופציה יעילה ומומלצת. התהליך אינו מחייב הריסת הריצוף הקיים, מה שחוסך לכם זמן ועלויות.

השלב הראשון כולל פריסת צינורות החימום של המערכת על גבי הריצוף הקיים. צינורות אלו דקים, בעובי של כ-3.5 מ"מ בלבד.

לאחר מכן, יוצקים מדה מתפלסת מעל הצינורות. המדה היא למעשה יציקת בטון שמאפשרת לאיש המקצוע ליצור שיפועים ופילוסים ברצפה באופן אחיד ומדויק.

במקרים רבים, כמו במקרה זה, המדה גם משמשת להגנה על מבנים תחתונים לפני המשך העבודות והגמר.

כ-24-48 שעות לאחר היישום, המדה תתייבש, ואז ניתן יהיה להתקין מעליה את הפרקט.

 

מה עושים כאשר ישנה רצפת פרקט קיימת ורוצים להתקין מערכת חימום תת רצפתי מתחתיה?

במקרה שבו הבית כבר מרוצף בפרקט, יש לפרק את הפרקט הקיים. לאחר מכן, יש להתקין את מערכת החימום התת-רצפתית תחת הרצפה, ולבסוף, להחזיר ולהתקין מחדש את לוחות הפרקט.

מומחה המתמחה בהתקנת מערכת החימום התת-רצפתית ובהנחת רצפת הפרקט מעליה, יוודא שהחיישן המוגבל לטמפרטורה מקסימלית של 29 מעלות צלזיוס מוגדר בצורה מדויקת.

בתום ההתקנה, המומחה יבצע בדיקה מקיפה כדי לוודא את תקינות המערכת. כמו כן, הוא ידאג ליצירת משטח אחיד ומפולס, באמצעות שימוש במדה מתפלסת או שכבת ריצוף מתאימה.

מתחת לרצפת הפרקט, יוסיף המומחה שכבת ספוג ייחודית, בעלת צפיפות פולימרית נמוכה, שתאפשר את העברת החום בצורה מיטבית.

התוצאה היא חימום יעיל תוך שמירה על רצפת הפרקט לאורך זמן.

 

אילו סוגי פרקטים מתאימים לחימום תת רצפתי ?

פרקט במבוק Supreme בבית מגורים

פרקט במבוק Supreme המיובא בבלעדיות על ידי חברת קנה'קש: מתאים לחימום תת רצפתי.

מרבית סוגי הפרקטים יתאימו להתקנתה של מערכת חימום תת רצפתי – אם כי לא כולם.

לפניכם פירוט אודות סוגי הפרקטים השונים ומידת התאמתם לחימום תת רצפתי:

  • פרקט עץ תלת שכבתי: סוג זה של רצפת פרקט הנו מתאים להתקנתה של מערכת חימום תת רצפתית, אם כי בשל עוביו היחסי יידרש זמן עד למיצוי אפקט החימום, וצריכה האנרגיה תהיה מעט גבוהה יותר.
  • פרקט עץ דו שכבתי: בסוג זה של רצפות פרקט לא קיימת שום בעיה להתקין מערכת חימום תת רצפתית, היות ושכבות העץ הטבעי אינן עבות או מבודדות, ומאפשרות העברה אפקטיבית של החום.
  • פרקט למינציה: מאחר והלמינציה מורכבת מחומרים סינטטיים שאינם מבודדים מבחינה טרמלית, אין שום בעיה להתקין מתחת חימום תת רצפתי, שיעניק הסקה חסכונית ואפקטיבית.
  • פרקט עץ מלא: פרקט מעץ מלא נחשב לפחות מתאים לשילוב עם חימום תת רצפתי, אם כי עדיין ניתן לעשות זאת. הסיבה לכך נעוצה ברמת הבידוד הגבוהה של העץ המלא, שמפחיתה את מידת האפקטיביות בהעברת החום מהמערכת התת רצפתית לחלל הבית.
  • פרקט עץ גושני: פרקט מעץ גושני פחות יתאים לשילוב עם מערכת חימום תת רצפתית, אם כי במקרים מסוימים ניתן יהיה להתקינה בכל זאת. גם במקרה זה הסיבה טמונה ברמת הבידוד הגבוהה של העץ הגושני, שעלולה לפגוע ביעילות העברתו של החום, המופץ מהמערכת התת רצפתית לחלל הביתי.
  • פרקט במבוק: פרקט במבוק מסוגים מסוימים יתאים גם הוא למערכות חימום תת רצפתי מבוססות מים. אנו ממליצים להתייעץ עם המשווק או היצרן בעת הרכישה באשר למידת התאמת הפרקט הספציפי לחימום תת רצפתי לפי הדגם הנבחר.

 

מה עובי הפרקט המומלץ מעל חימום רצפתי?

בבחירת פרקט להתקנה מעל חימום תת-רצפתי, יש לשקול לא רק את סוג הפרקט, אלא גם את עוביו.

ככל שעובי הרצפת פרקט דק יותר, כך החום המופק מהמערכת התת-רצפתית יועבר באופן יעיל וחסכוני יותר אל תוך החלל הביתי.

עובי אופטימלי לרצפת פרקט, לצורך התקנת חימום תת-רצפתי, הוא 10 מילימטר.

יש לציין שניתן להתקין מערכת חימום תת-רצפתית גם מתחת לרצפות פרקט עבות יותר, אך יש לקחת בחשבון כי תצרוכת החשמל עשויה לעלות בין 20%-30%, בהתאם לעובי הרצפה.

בנוסף, יידרש זמן רב יותר להשגת אפקט החימום המבוקש מרגע הדלקת המערכת, כאשר מדובר ברצפות פרקט עבות.

 

סוג ההתקנה

היבט נוסף שכדאי לתת עליו את הדעת כשמתכננים שילוב של רצפת פרקט עם חימום תת רצפתי, נוגע לסוג ההתקנה.

ישנם שני סוגי התקנה שכיחים כשמדובר ברצפת פרקט, ולכל אחד מהם השפעות אחרות על שילובה של מערכת החימום התת רצפתי מתחת ללוחות:

  • התקנת פרקט בהדבקה: התקנה בהדבקה, כמשתמע משמה, מאפשרת את הדבקתן וקיבוען של קורות הפרקט זו לזו, כמו גם לפאנלים שתוחמים את החלל המרוצף. באופן עקרוני, קיימת סברה לפיה הדבק עלול לפגוע בגופי החימום העדינים של המערכת בעת ההתקנה, או במהלך הפעלתו של החימום התת רצפתי לאורך השנים. עם זאת, לתרמוטק פתרון אולטימטיבי לבעיה זו, באמצעות הנחתם של ריצוף סוג ב' או של מדה מתפלסת כשכבת ביניים שמונעת כל פגיעה ומגנה הן על מערכת החימום והן על הפרקט והדבק עצמם.
  • התקנת פרקט בקליק: בשיטה זו מחברים את קורות הפרקט הייעודיות למטרה זו אחת לשנייה, על ידי חיבור בין זכר לנקבה, ולוחצים עד שנשמע צליל 'קליק'. בכל הנוגע לחימום התת רצפתי מדובר בשיטת ההתקנה המועדפת, שמאפשרת הנחה קלה ופשוטה של מערכת החימום התת רצפתית.

 

סוג החימום התת רצפתי המתאים להתקנה מתחת לפרקט

ישנם שני סוגים עיקריים של מערכות חימום תת רצפתי: הסוג החשמלי, וסוג המבוסס על מים.

חשוב להדגיש, כי שני הסוגים של המערכות לחימום תת רצפתי מתאימים להתקנה מתחת לפרקט, כך שזה לא צריך להיות השיקול שישפיע על בחירתכם.  

קראו עוד אודות חימום תת רצפתי מחיר, עלויות התקנה וההבדלים במחירים בין חימום תת רצפתי חשמלי לבין חימום תת רצפתי על בסיס מים.

 

הנחיות כלליות להתנהלות עם חימום תת רצפתי מתחת לפרקט

חימום תת רצפתי הוא קל מאוד להפעלה, מתחת לפרקט כמו מתחת לכל סוג אחר של ריצוף.

ישנם שני עקרונות עיקריים שהשמירה עליהם יכולה להבטיח שימוש אפקטיבי, בטוח וחסכוני במערכת החימום התת רצפתית:

  • שמירה על הטמפרטורה המקסימלית המומלצת: כאשר החימום הרצפתי מותקן מתחת לפרקט, קיימת בחלק מהמקרים הגבלת טמפרטורה מקסימלית, בהתאם להוראות יצרן הפרקט.

חשוב לדעת כי בכל סוגי החימום התת רצפתי של תרמוטק ניתן להגדיר טמפרטורה מקסימלית, כמענה לצורך זה, על פי דרישה ובהתאם להוראות היצרן של הפרקט שלכם.

  • הפעלת חימום בתחילת החורף: לא קיים צורך בהפעלה הדרגתית של החימום התת רצפתי עם פתיחת עונת החורף.

כל שנדרש הוא לבצע הפעלה מלאה של המערכת – והחלל מתחמם לאחר כ-24 שעות, תוך שמירה על חום נעים ורציף ככל שיידרש.

 

חימום תת רצפתי הוא ללא ספק פתרון ההסקה האפקטיבי ביותר בשוק.

כיוון שכך, אין כלל צורך ברצפת עץ מבודדת: כל ריצוף יהיה נעים למגע וכל חלל ישמור תמיד על טמפרטורה נעימה, הודות לאפקטיביות הרבה של החימום התת רצפתי.

יחד עם זאת, מי שמעוניין בפרקט בגלל תכונותיו העיצוביות, לא צריך לוותר עליו כלל בגלל החימום התת רצפתי, ויכול ליהנות משני העולמות גם יחד.