דירה להשקעה – איך להעלות את ערך הבית

תחום הנדל"ן מלא בשחקנים אשר פועלים בו כדי להשקיע, והם בוחרים את הנכסים שהם רוצים לרכוש על פי התשואה החודשית שהיא תניב להם ומתוך ציפייה למכור לבסוף את הדירה בערך גבוה יותר מכפי שהם קנו אותה. אך גם מי שקונה דירה למטרות מגורים צריך להסתכל על הדירה שלו כנכס להשקעה – מדובר בנכס יקר למדי, ועלינו לשאוף לשמר ואף להעלות את הערך שלו. בנוסף לכך, כאשר הדירה משמשת למגורים, גם התשואה החודשית מקבלת התבטאות מסוימת – אמנם לא בהכנסות כספיות, אך בנוחות המחיה. במדריך הבא נלמד את הדרכים השונות להעלות את ערך הבית באמצעות הכנסת שינויים ושיפורים בו – האפשרויות הללו ישפרו את איכות המחיה בו, יעלו את ערך שכר הדירה שלו במידה והוא מושכר, ובוודאי יעלו משמעותית את הערך שלו כנכס.

מערכת חימום תת רצפתי

המערכת הראשונה שיש בה לייצר תוספת משמעותית לבית וכך להעלות את הערך שלו במידה רבה היא חימום תת רצפתי, אשר קוטע כל צורך להשתמש עוד במזגן בחורף או באמצעי חימום אחרים.

מדובר במערכת אשר מותקנת מתחת לרצפה ומבוססת על חשמל או על מים – מערכת החשמל מושתתת על רשת כבלים שהחשמל הזורם בהם מומר לאנרגיה תרמית, ואילו מערכת המים בנויה באמצעות צנרת רחבה שמזרימה דרכה מים חמים אשר מחממים את הרצפה ואת החדר מעליהם.

מערכת חימום תת רצפתי נסתרת

התקנת המערכת מותנית בהליך שיפוץ קל, מכיוון שיש צורך להסיר את הרצפה כדי להתקין אותה, ולכן מומלץ עבור בתים בהליכי בנייה להתקין אותה כבר בטרם הנחת הריצוף. 

בנוסף לכך, יש צורך בגובה מילוי פנוי של 15 ס"מ, ולכן במקרים של בתים גמורים, יש צורך לבדוק ראשית האם התצורה הקיימת מאפשרת זאת.

עם זאת, כנגד ההתניות הללו עומדים יתרונות משמעותיים שהמערכת מספקת לבית:

 • חימום איכותי: מערכת החימום התת רצפתי מספקת חימום יעיל ונוח מאמצעי החימום המלאכותיים האחרים, ללא ההשפעה המוכרת על הלחות בחדר או על איכות האוויר.
 • התקנה סמויה: המערכת סמויה לחלוטין, היא מבצעת את כל פעילותה מתחת לרצפה וכך היא חוסכת את הנוכחות של מכשירים שונים בבית אשר יכולים לפגוע במצרף החזותי שלו.
 • חימום אחיד: המערכת מספקת חימום אחיד לכל החלל בו היא מותקנת, והחימום ניכר במיוחד באזור הרצפה, אשר לרוב נותרת קרה בימי החורף גם כאשר מופעלים אמצעי חימום שונים.
 • תחזוקה זולה: ההפעלה של מערכת החימום התת רצפתי זולה משמעותית ממכשירים אחרים, מכיוון שהיא צורך כמות אנרגיה נמוכה למדי לעומת מכשירי חימום אחרים אשר צורכים חשמל רב.

כל היתרונות הללו מעניקים נוחות חסרת תחליף ומוזילים את המחיה בבית – שני ההיבטים הללו מעלים משמעותית את ערך הבית, כאשר הערך שלו מושפע באופן ישיר מן מערכות הנוחות המותקנות בו והוזלת הוצאות המחיה מאפשר העלאה של מחירי ההשכרה או המכירה.

מערכת שאיבה מרכזית

כיום שואבי האבק הניידים עוד מושלים בכיפת ניקיון הבית, אך לאחרונה הופיע מתחרה ראוי שמבקש לחולל מהפכה בתחום ההיגיינה הביתית.

מערכת השאיבה המרכזית מבקשת לנטוע את שואב האבק בתוך המבנה האדריכלי של הבית וכך לשפר את יכולות ותוצאות השאיבה.

המערכת עושה זאת באמצעות הקצאת מקום ייעודי למנוע של שואב האבק ולמיכל האגירה שלו, ומנגד היא מציעה שקעים מובנים במקומות מוגדרים מראש בבית אשר אליהם מתחברים רק אביזרי הקצה של השואב.

באופן הזה, פעולת השאיבה הופכת ליעילה הרבה יותר עשרות מונים מן השימוש בשואב האבק המסורתי ונהנית משלל יתרונות:

שואב אבק מרזכי לבית - מעלה את ערך הנס

 • שאיבה עצמתית: מכיוון שהמנוע נטוע במקום מסוים בבית ואין צורך לגרור אותו ממקום למקום, ניתן לתכנן אותו להיות גדול ועצמתי יותר – וכך אכן נעשה, עד שמתקבלת שאיבה עצמתית ויעילה במיוחד אשר מביאה לניקיון קפדני יותר.
 • תדירות תחזוקה נמוכה: בדומה למנוע, גם מיכל האגירה נגרר ממקום למקום עם שואב האבק המסורתי, וכך ישנה הגבלה על הגודל שלו, שבעקבותיה מתעורר צורך להחלפה תדירה במיוחד שלו – במערכת השאיבה המרכזית מיכל האגירה גם הוא נטוע במקום וכך יכול להיות גדול יותר, עד לכדי שאין צורך להחליף אותו אלא אחת למספר חודשים.
 • תנועה גמישה ונוחה יותר: היעדר הצורך לסחוב שואב אבק כבד ממקום למקום הופכת את כל מהלך השימוש במערכת השאיבה המרכזית לנוחה יותר, כאשר יש צורך לנוע רק עם אביזרי הקצה הגמישים, וכך מתקבלת שגרת ניקיון פשוטה יותר וגם בריאה יותר לגוף.
 • סינון נכון: הכשל המרכזי של שואב האבק המסורתי מתבטא במערכת הסינון שלו, אשר לא תמיד מצליחה לסנן היטב את כל החלקיקים וכך מתקבל מצב ששאיבת האבק אינה מסלקת את כל הלכלוך, אלא מפזרת מחדש את מקצתו – במערכת השאיבה המרכזית, המסנן נמצא במקום חיצוני למוקד השאיבה, והאוויר המסונן מסולק החוצה, כך שגם אם הסינון כושל, החלקיקים הלא רצויים יצאו אל מחוץ לבית.
 • ניקיון יעיל יותר: עם סינון איכותי ועצמת שאיבה גבוהה מתקבלות תוצאות איכותיות הרבה יותר, והדבר מוכח על ידי מחקרים – מחקרים מדעיים הראו שהשימוש במערכת שאיבה מרכזית מפחית משמעותית את התגובות האלרגיות אצל אנשים הרגישים לאבק.

מערכת השאיבה המרכזית מספקת כך פתרון היגייני ויעיל הרבה יותר לניקיון הבית, אשר לא רק משפרת משמעותית את איכות המחיה בבית, אלא גם חוסכת את הצורך ברכישת שואבי אבק אחרים למיניהם.

באופן הזה, הנוכחות של המערכת יכולה להעלות את ערך הבית באופן מהותי, שכן היא מספקת יתרונות ייחודיים וחשובים עבורו.

שיפוץ כללי

האופן הנפוץ ביותר להעלאת ערך הבית היא ביצוע שיפוץ כללי, וניתן כבר לראות את הביטוי לכך בהבחנה החדה שנעשית בין בתים או דירות משופצים לאלו שאינם משופצים במודעות ההשכרה או המכירה.

הערך של שיפוץ כללי אינו מתקבל מתוך רושם קסום כלשהו אשר טמון במילה "משופץ", אלא מתוך האיכות של האלמנטים האדריכליים השונים המצויים בבית.

באמצעות השיפוץ ניתן לבצע שלל חידושים, שינויים ושיקומים אשר לכל אחד מהם יכולת משלו להעלות משמעותית את ערך הבית:

 • חידוש חזותי: האפקט הראשון של השיפוץ הכללי הוא עדכון החזות של הבית לסטנדרטים הנוכחיים – גם בית פונקציונלי שכל המערכות בו תקינות ייראה מוזנח אם יתהדר בסגנון עיצובי בן עשור או שניים, ובאמצעות שיפוץ כללי ניתן להעניק לבית מראה רענן של זמננו אנו.
 • שיקום מערכות: השיפוץ הכללי מסייע לשקם מערכות ישנות שייתכן שנפגמו או שהן בסכנת התפוררות – מערכות החשמל, האוורור, המים והביוב כולן ירוויחו משיפוץ כללי וכך ערך הבית יעלה.
 • הוספת ממ"ד: המודעות לחשיבות הממ"ד הופך ליותר ויותר מרכזית והנוכחות שלו מקבלת כוח מכריע בקביעת הערך של הבית – באמצעות שיפוץ כללי ניתן להוסיף ממ"ד אל הבית וכך ליהנות גם מן היתרונות הפיננסיים שבערך הדירה וגם מן היתרונות הביטחוניים שבנוכחות שלו.
 • תכנון אדריכלי: השיפוץ הכללי יכול להתרחב עד לכדי ביצוע שינויים אדריכליים של ממש במבנה הפנימי של הבית, לרבות חלוקה מחודשת של חללי החדרים ואף הגדלת הכמות שלהם – פעמים רבות ההמרה של שטח גדול עבור כל חדר למספר חדרים גדול יותר או להפך עשויה להעלות את ערך הבית בכמה סדרי גודל.

 

גינה במרפסת

אחד מן המאפיינים המבוקשים ביותר לבתים ולדירות כיום הוא נוף טבעי וירוק, ולמרבה הצער, מדובר באחד מן המאפיינים שאין לנו שליטה עליהם.

הדבר מתבטא במיוחד עם הבנייה המהירה שמתקיימת כיום באזורים נרחבים בארץ, וגם מי שבעבר נהנה מנוף ירוק של גינה או של שטח חקלאי צנוע, עשוי לגלות בקרוב שהשטח נמכר והנה עומד להתנשא עליו עוד בניין דירות.

אך בעוד שאיננו יכולים לשלוט בנוף שנשקף מן המרפסת שלנו, אנו בהחלט יכולים לשלוט במרפסת עצמה, ובאמצעות הליך פשוט ניתן להעניק לה אופי ירוק, טבעי ונעים.

רבים מבקשים לעשות זאת באמצעות שילוב של שלל עציצים במרפסת, אך אלו עשויים לגרור עלויות גבוהות ותחזוקה סבוכה אשר דורשת מתן תשומת לב ייחודית ובלעדית לכל עציץ בנפרד.גינה במרפסת מעלה את ערך הבית

מנגד, קיימת גם האפשרות של הקמת גינה של ממש במרפסת, מעין גינת ירק צנועה, אשר תהווה חלקה קטנה של צמחים שונים אשר יגדלו יחדיו בהרמוניה.

כיום ניתן למנף את האפשרות הזו אף כדי לתכנן גינה במרפסת באופן מחוכם אשר תעניק לה יתרונות מרובים יותר מאלו שטמונים באופן טבעי בנוכחות של כל סוג צמחייה.

היתרונות הללו כולם יעניקו לבית כולו נופך טבעי ורגוע למדי בצורת פינת חמד חסרת תחליף, אשר יש בה להעלות באופן משמעותי את ערך הבית עצמו.

בין היתרונות הטבעיים של גינה במרפסת, והיתרונות הטמונים בתכנון נכון של גינה במרפסת, ניתן למנות את הבאים:

 • רוגע ושלווה: הנוכחות של צמחייה במרפסת משפיעה באופן ישיר על מצב הרוח שלנו – הצמחים הירוקים והטבעיים משרים עלינו רוגע, שלווה ונינוחות אשר מהווים מעין מקום מפלט וכך מעניקים לבית פינה נעימה ונהדרת.
 • מיזוג טבעי: ידוע שהצמחייה מפחיתה את הטמפרטורה בסביבתה, וכך שילוב של גינה בבית מאפשרת יצירת מיזוג טבעי שחוסך את הצורך במכשירים מלאכותיים.
 • תכנון נכון: באמצעות תכנון נכון של הגינה ניתן לבחור את הצמחים שיאכלסו אותה על פי התנאים הסביבתיים של הבית, על פי כיוון המרפסת ועל פי תנאי האקלים של האזור – באופן הזה הגינה תכיל צמחייה אשר תואמת לכל התנאים הללו, וכך היא תלבלב ותהיה נעימה תמיד.
 • תחזוקה נוחה: באמצעות בחירה מושכלת של הצמחים אשר יאכלסו את הגינה, ניתן לקבוע את מידת התחזוקה שהם ידרשו וכך להתאים אותה להיקף ההשקעה שאנו יכולים להעניק לטיפוח הגינה – זני הצמחים נבדלים זה מזה בהיקף הטיפוח לו הם זקוקים, וכך גם אם אנו מנהלים שגרה עמוסה למדי נוכל עדיין ליהנות מגינה יפה ומלבלבת.
 • גידול פירות וירקות: יתרון מעורר התפעמות של שילוב גינה במרפסת הוא האפשרות לגידול של פירות וירקות בה, וכך ליהנות ממטעמים אקולוגיים שגידלנו במו ידינו.

בית חכם, קונים מרוצים

כמו שאנו יודעים היטב היום, כדי לעשות כסף צריך לפעול בחכמה, וכך גם בית חכם יודע להעלות את הערך שלו.

תחום הבתים החכמים מתפתח כבר מספר שנים, אך רבים עוד חוששים לעשות את הצעד ולהתקין בביתם מערכת חכמה מתוך כל מיני מיתוסים מוטעים הנוגעים לה.

לכן הגיע הזמן לנפץ את המיתוסים, ולתאר את היתרונות האמיתיים של מערכת הבית החכם:

 • בית חכם מצריך שיפוץ מקיף: לא נכון, כיום המערכות לבית חכם מתלבשות באמצעות מנגנונים ייעודיים על המפסקים והמתגים של המכשירים השונים בבית, וכך ניתן להתקין את המערכת במלואה ללא הליכי שיפוץ כלל.
 • בית חכם מצריך מכשירים ייעודיים: לא נכון – כפי שנאמר לעיל, המערכת החכמה מתלבשת על המתגים עצמם, וכך היא עושה אדפטציה מיידית לכל סוגי המכשירים, והם אינם צריכים הכנה ראשונית וייעודית כדי להשתלב במערכת.
 • בית חכם הוא מסובך ומבלבל: לא נכון, הבית החכם משלב בו מערכת אינטואיטיבית אשר מציגה ממשק ידידותי למשתמש, שבאמצעותו ניתן לבצע שלל פונקציות אשר מעלות את איכות החיים בבית ומאפשרות שגרת חיים פשוטה ונוחה יותר.
 • בית חכם יקר לתחזוקה: לא נכון, כל מערכת הבית החכם היא פשוטה למדי ובעלת צריכה נמוכה של אנרגיה – בנוסף לכך, השימוש במערכת הבית החכם מאפשרת שליטה נכונה ויעילה יותר במכשירים החשמליים וכך מונעת בזבוז חשמל לא רצוי.
 • בית חכם רק מחליף מפסקים פיזיים במפסקים וירטואליים: לא נכון – הוא לא מחליף את המפסקים הפיזיים, אלא מוסיף להם מפסקים וירטואליים, והיתרון האדיר הטמון במפסקים הווירטואליים הללו הוא שניתן לגשת אליהם מכל מקום, בכל זמן, ואף לתכנן אותם להפעלה בתרחישים שונים ולתזמן אותם.
 • בית חכם מצריך אביזרי קצה ייעודיים: לא נכון, ההפעלה של מערכת הבית החכם מתקיימת באמצעות אפליקציה ייעודית שניתן להתקין על הטלפון החכם ועל המחשב.
 • בית חכם אינו בטוח: לא נכון, מערכת הבית החכם מתהדרת בכל אמצעי האבטחה והפרטיות המתקדמים ביותר למען בטיחות וירטואלית, ובנוסף המערכת מהווה תשתית למערכות בטיחות פיזיות שבאמצעותן ניתן אף להעלות את רמת הבטיחות בבית.
 • מערכת בית חכם היא מערכת מקיפה של כל הבית: לא נכון, חברות לבית חכם כמו חברת סוויצ’בי מאפשרות גם שילוב של מפסקים חכמים בהיקף מוגבל בלבד, כך לדוגמה, רק עבור האורות או עבור הדוד החשמלי – באופן הזה ניתן לבצע גם תהליך חלקי של המרת הבית למערכת בית חכם, ליהנות מיתרונות של איכות ושל יוקרה, וזאת מבלי לבצע שינויים נרחבים ומקיפים ותוך אפשרות גם להמשכת התהליך בעתיד.

מערכת בית חכם בכל סדר גודל אינה רק מעניקה יתרונות חסרי מתחרים עבור איכות החיים הבית – מבחינת הנוחות, מבחינת החיסכון בחשמל ועוד – אלא היא גם מעניקה לו אופי חדשני, יוקרתי ומודרני.

באמצעות המערכת ניתן להצעיד את הבית קדימה אל המאה ה-21, וניתן להבטיח שהערך שלו יתקדם בהתאמה.

הבית הוא נכס בעל ערך

איננו יכולים לשכוח שהבית הוא נכס מסוים, בין אם הוא נמצא בידינו למטרות השקעה ובין אם הוא נמצא בידינו למטרות מגורים.

בנוסף לכך, אל לנו לשכוח שאיננו יכולים להישאר אדישים בכל הנוגע לערכי הנכסים שלנו – נדירים סוגי הנכסים שהערך שלהם נשמר או משתבח עם השנים, ובית אינו אחד מהם.

ההפך הוא הנכון, הערך של בית שאינו מחודש יורד עם הזמן – אם מתוך הבלאי הטבעי של האלמנטים השונים בו, ואם מתוך שחיקה טבעית של הערך.

באופן הזה עלינו לדאוג להעלות את הערך של הבית, אם לא כדי ליצור תשואה משמעותית, אז לכל הפחות כדי לשמר את הערך שלו.

באמצעות שיפוץ או שילוב של מערכות חדשניות שונות ניתן לעשות זאת, ויותר מכך, המערכות השונות מעלות משמעותית את איכות החיים בבית וכך הופכות אותו למקום נעים, איכותי וחיובי.